طراحی کابینت آشپزخانه

کابینت

امروزه یکی از مهمترین اجزای هر آشپزخانه و حتی هر خانه ای، کابینت آشپزخانه آن است، به گونه ای که در طراحی کابینت علاوه بر کارآیی باید به مسائل دکوراتیو و زیبایی بصری آن نیز توجه نمود .

کابینت

انواع کابینت

آنچه در طراحی کابینت حائز اهمیت است و سبب تمایز آن ها از یکدیگر می گردد، یکی جنس کابینت و دیگری سبک و مدل کابینت است .

به طور کلی کابینت ها از لحاظ جنس و متریال به سه دسته کابینت های فلزی، کابینت های چوبی و کابینت های ساخته شده از اوراق فشرده چوبی تقسیم می شوند .

کابینت فلزی

امروزه این دسته از کابینت ها تا حدودی منسوخ شده و جای خود را به کابینت های چوبی و ام دی اف داده اند. کیفیت و دوام پایین و عدم تنوع و زیبایی را می‌توان از علل کاهش علاقه‌ی مردم به این نوع از کابینت‌ها دانست .

کابینت فلزی

کابینت چوبی

کابینت چوبی یکی از زیباترین و اصیل‌ترین انواع کابینت محسوب می‌شود که همواره طرفداران خاص خود را داشته و دارد .

احساس آرامش و گرمای چوب در کنار زیبایی خارق‌العاده، آن را به یکی از لوکس‌ترین و در عین حال گرانترین متریال‌ها در ساخت انواع کابینت و مبلمان تبدیل کرده است .

کابینت چوبی

برخی از ویژگی‌های کابینت‌های چوبی عبارتند از :

– تنوع در رنگ و بافت

– دوام، کیفیت و طول عمر بالا

– مقاوم در برابر رطوبت

– عنصری شیک و اصیل

– قابلیت ساخت در انواع سبک‌های مدرن و کلاسیک

کابینت چوبی

همچنین چوب به عنوان یک عنصر طبیعی و پاک، به ندرت سبب ایجاد حساسیت پوستی می‌گردد .

کابینت ساخته شده از اوراق فشرده شده‌ی چوبی

امروزه نام‌هایی همچون ام دی اف، های گلاس، ممبران و لترون، نام‌هایی شناخته شده هستند. اکثر کارفرمایان و طراحان به دلایل متعدد از این مشتقات چوبی به عنوان متریال اصلی در طرح‌های خود استفاده می‌کنند. شاید مهمترین علت این مساله، بحث اقتصادی و کاهش هزینه‌ها در طرح‌ها باشد که در اکثر مواقع مهمترین اولویت هم هست .

کابینت آشپزخانه

قیمت کابینت چوبی

همانطور که گفته شد چوب به عنوان لوکس‌ترین ماده‌ی مورد استفاده در کابینت‌سازی، قیمت بالایی دارد، اما در حدود ۱۰ سال است که انواع مشتقات چوبی همچون ام دی اف و های گلاس توانستند با کاهش هزینه‌ی تمام شده و در عین حال داشتن ظاهری با طرح و بافت شبیه به چوب، خود را به عنوان جایگزینی مناسب و اقتصادی در بازار معرفی کنند و با گسترش طرح و رنگ، سهم خود را در این بازار به طور محسوسی افزایش دهند، به طوری که در حال حاضر در صدر متریال مورد استفاده در کابینت‌‌سازی قرار گرفتند .

کابینت چوبی

برای آشنایی بیشتر با این مشتقات می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه فرمایید :

کابینت ام دی اف

کابینت های‌گلاس

کابینت ممبران

کابینت لترون

انواع مختلف کابینت

کابینت‌ها در کل به دو قسم، کابینت‌های زمینی و کابینت‌های هوائی تقسیم می‌شوند .

کابینت چوبی

کابینت زمینی

کابینت زمینی دارای یک بدنه‌ی داخلی ( در اکثر مواقع از جنس ام دی اف با روکش ملامینه سفید )، ورقه‌ی نما و درب‌ها (از جنس چوب و یا انواع اوراق فشرده‌ی چوبی )، صفحه‌ی کابینت و پاخور می‌باشد .

عمق کابینت زمینی بین ۵۵ تا ۶۰ سانتی‌متر و ارتفاع تمام شده‌ی آن ۹۰ سانتی‌متر است .

ضخامت صفحه کابینت ۳ ویا ۵ سانتی‌متر است .

ارتفاع پاخور معمولا بین ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر است .

کابینت زمینی

کابینت هوایی

کابینت هوایی هم دارای یک بدنه داخلی، ورقه نما و درب‌ها ( شبیه به نوع زمینی ) ، زیرچراغی و تاج می‌باشد .

عمق کابینت هوایی بین ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر و ارتفاع آن وابسته به ارتفاع سقف آشپزخانه، بین ۷۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر کار می‌شود ( ارتفاع معمول آن ۷۰ سانتی‌متر است )، همچنین ابعاد و شکل زیرچراغی و تاج وابسته به نوع طراحی تعیین می‌شود .

فاصله‌ی استاندارد کابینت زمینی و هوایی بین ۴۵ تا ۵۰ سانتی‌متر است .

کابینت زمینی

نحوه‌ی ارائه خدمات در ریرا

پس از برقراری ارتباط اولیه و مشخص شدن نوع پروژه ، کارشناسان ما به صورت حضوری و بدون دریافت هزینه‌ای ، در محل پروژه حاضر شده و علاوه بر برداشت محل و مشاوره اولیه ، نیازها و خواسته‌های کارفرمایان عزیز را ثبت می‌نمایند .

سپس گروه بعد از بررسی خواسته‌ها و بر اساس یک طرح اولیه ، یک پیش‌فاکتور همراه با مشاوره کامل در خصوص طرح ، در خدمت کارفرما قرار می‌دهد . در صورت رضایت و علاقه‌ی کارفرما به همکاری گروه ، قرارداد اولیه تنظیم می‌گردد .

حال کارشناسان طراحی ، کانسپت طرح را آماده کرده و در اختیار کارفرما قرار می‌دهند ، که این بخش شامل ارائه‌ی مدارک ۲بعدی از طرح ، ابعاد و اندازه‌ها ، طرح ۳بعدی در صورت درخواست کارفرما ، مواد و متریال مورد استفاده در طرح ، مدت زمان اجرای پروژه ، هزینه‌های مورد نیاز و سایر جزئیات اجرایی می‌باشد .

کابینت آشپزخانه

پس از جلسات تصحیح و تکمیل، پروژه نهائی شده و براساس آن قرارداد نهائی تنظیم می‌گردد .

در مرحله‌ی بعد اجرای پروژه براساس برنامه‌ی زمان‌بندی شروع می‌شود و در نهایت پروژه‌ی تکمیل شده براساس طرح نهائی، تحویل کارفرمای گرامی می‌گردد .