چگونه نورپردازی آشپزخانه را انتخاب کنیم؟

هنگام طراحی و انتخاب نورپردازی آشپزخانه به چه چیزهایی توجه کنیم؟ آیا انتخاب آویزها، نورهای بالاسری، نورهای پایین سری و ال ای دی ها، برای تامین روشنایی فضای آماده سازی، طبخ و سرو غذا شما را گیج می کنند؟

ما از کارشناس بن میلز (Ben Mills)  خواسته ایم تا راجع به مهم ترین مسئله برای طراحی آشپزخانه و انواع نورپردازی توضیح دهد.

چرا نورپردازی آشپزخانه خیلی مهم است؟

برای بیشتر ما، بیشترین فعالیت در آشپزخانه اتفاق می افتد؛ محلی است که از صبح تا شب مشغول کار است.

نورپردازی خوب لازم و ضروری است، تا جاییکه به شما اجازه می دهد تا اموری مثل آماده سازی و طبخ غذا و نظافت را ایمن انجام دهید. به اضافه؛ نورپردازی، شخصیت را به فضا اضافه  می کند و به سرعت حس کاربردی آشپزخانه را به فضایی صمیمی و گرم برای سرو غذا تبدیل می کند.

نورپردازی فضارا هرچقدر که می توانید زودتر برنامه ریزی کنید.

جابجایی پایه های نورپردازی بعد از در نصب آشپزخانه می تواند شما را متحمل هزینه بیشتری کند.

تعویض سیم کشی و نقاشی نشان می دهد که هزینه ها به سرعت افزایش می یابند. به همین دلیل، بهترین کار این است که نورپردازی آشپزخانه به هنگام طراحی آشپزخانه انجام شود.

طراحی نورپردازی لایه ای به چه معنا است؟

لایه بندی نورپردازی شامل خلق سایه های متفاوتی از نور است. بازی با سایه ها و استفاده از رنگ ها برای تاکید بیشتر روی بهترین قسمت فضا می باشد.

عموما در آشپزخانه ها نور کار (task light) برای آماده سازی و طبخ غذا، نور محیطی (ambient light) برای روشنایی عمومی، و نور های تاکیدی (accent light) برای پررنگ کردن یک المان مثل کاشی های بین کابینتی یا یک اثر هنری.

 

 

اول از همه به ایمنی توجه کنید.

اولین اولویت نورپردازی آشپزخانه، این است که روشنایی کافی و ایمن را برای آماده سازی و طبخ غذا و نظافت تامین کند. این امر با نورهای کار بدست می آید؛ سعی کنید که از نور ال ای دی شلنگی زیر یونیت های کابینت آشپزخانه (که می تواند نور بسیار دوست داشتنی را بدون سایه و حرارت ایجاد کند) یا سیستم چراغ های متحرک در بالای جزیره استفاده کنید. مطمئن شوید که هیچ سایه ای در فضای تهیه غذا وجود ندارد.

بهترین راه برای انجام این کار، نصب نورهای کار در جلو و یا بالای سر شماست و نه پشت سرتان.

 

برای ایجاد کاراکتر فضایی نورهای محیطی را اضافه کنید.

نورهای نرم محیطی، آشپزخانه تان را سرشار از روشنایی و گرما می کند. می تواند در شکل یک آویز بالای کانتر یا میز غذاخوری، یک نور در مرکز سقف یا نوری به سمت پایین در مرز فضا ظاهر شود.

 

بهترین وسایلتان را با نور تاکیدی نشان دهید.

از نورهای تاکیدی برای جلب توجه روی شی خاص، مثل کاشی های بین کابینتی یا نمای جزیره استفاده کنید. نصب نورهای شلنگی زیر کابینت ها و کانتر روش بسیار عالی برای این کار است.

همچنین شما می توانید از نورهای تاکیدی در کابینت های شیشه ای یا قفسه ها برای نشان دادن وسایلتان استفاده کنید.

 

سبک درست را انتخاب کنید.

وقتی بحث انتخاب نورپردازی آشپزخانه می شود، از معماری خانه تان و نورپردازی بقیه فضاهای منزل به عنوان سرنخ استفاده کنید.

انتخاب سبک یکسان (یا حداقل استفاده از تم و ظاهر شبیه) می تواند در فضا پویایی ایجاد کند. این مشخصا در آشپزخانه هایی با پلان آزاد اهمیت دارد تا آشپزخانه مستقیما با نشیمن یا اتاق غذاخوری در تعامل باشد.

وقتی صحبت از نورهای تزیینی به میان می آید، سبک های ساده در چوب طبیعی یا مشکی، سفید و یا فلزات صنعتی خود را نشان می دهند.

تناسبات را درست به کار ببرید.

در نورهای آویز و سایر نورهای دکوری، اندازه ها اهمیت زیادی دارد؛ مثلا اگر پایه های نورپردازی خیلی بزرگ باشد، می تواند یک آشپزخانه کوچک را در خود غرق کند؛ یا اگر خیلی کوچک باشد، ممکن است در فضا گم شود.

همچنین مهم است که نورهای آویزی در ارتفاع مناسب قرار بگیرند تا خطر برخورد سرتان با آنها کاهش یابد. معمولا ارتفاع آن باید ۳۲ اینچ (۸۲ سانتی متر) بالای سطح میز یا کانتر باشد.

از کنترل ها استفاده کنید.

سیستم کنترل روشنایی به شما این امکان را می دهد تا روشنایی برحسب نیاز و شرایط فضا تغییر کند.

برای مثال شما می توانید از نور روشن مناسب برای آشپزی، به نور با پرتوهای گرم برای خوردن غذا بروید. داشتن کنترل بر روی همه سوییچ ها به شما این امکان را می دهد که همه نورها را جداگانه کنترل کنید.

 

– اصرار نداشته باشید که این کارها را خودتان انجام دهید، مگر اینکه دوره برق گذرانده باشید! همیشه از یک برقکار حرفه ای برای کارهای الکتریکی خانه تان کمک بگیرید.

 

 

 

 

 

مترجم : الهه محمدخانی

منبع : houzze.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *