چگونه دکوراسیون فضای نشیمن را طراحی کنیم؟

صحبتی با طراحان دکوراسیون

این چند نکته کوچک را در طراحی دکوراسیون فضای نشیمن امتحان کنید تا بتوانید با طراحی یک فضای راحت و مناسب به عنوان  فضای نشیمن، سبک خود را به نمایش بگذارید.

چه سبک شما سنتی باشد و یا مدرن، راحت و یا رسمی، پر رنگ و لعاب و یا لایت، فضای نشیمن باید فضایی باشد که شما در آن احساس آرامش کنید و زمان با کیفیتی را با دوستان، خانواده و حتی فقط خودتان به تنهایی بگذرانید.

در اینجا ۱۱ نکته برای طراحی فضای نشیمن منزل آورده ایم؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم قبل ازاینکه شتابان برای نوسازی فضای نشیمن تان اقدام کنید مطالب زیر را بخوانید.

۱)  رنگ های تیره و روشن را با هم ترکیب کنید

هنگامی که در یک اتاق نشیمن ، رنگ های سفید و روشن خیلی استفاده شده باشد، به ما این حس را القا می کند که فضا خیلی تمیز و رسمی است؛ و هنگامی که کاملا از رنگ های تیره استفاده شود، شبیه به فضای غار می شود. اما ترکیب رنگ های تیره و روشن، پویایی، عمق و توازن ایجاد می کند.

در طراحی فضا لازم است از ترکیب حداقل ذره ای سفید و ذره ای سیاه استفاده شود.

۲) از رنگ های خنثی و متضاد استفاده کنید

در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن علاوه بر استفاده از رنگ های سیاه و سفید، به کار بردن تنوع و تضاد در رنگ های خنثی، تاثیر زیادی در فضا دارد و فضا را غنی و صمیمی می کند.

در این مثال؛ دیوار سفید، چرم کاراملی، یراق های برنجی، کاناپه طوسی و کمدهایی به رنگ آبی- طوسی؛ همگی با هم کنتراست دارند. حتی قبل از اینکه المان های کلیدی مانند رنگ های اصلی، نقش و نگار و بافت به طراحی اضافه شود، این مسئله پالت رنگی فضا را غنی تر می کند.

۳) بافت متریال ها را به بازی بگیرید

نادیده گرفتن بافت متریال ها و یا تکسچر در طراحی اتاق نشیمن آسان است؛ بویژه اینکه به آن اندازه که آن را می بینیم، لمسش نمی کنیم. اما بسیار مهم است که اتاق نشیمن به عنوان  فضایی دوستانه و راحت طراحی شود.

این امر مستلزم استفاده از بافت های با کیفیت و راحت است که شما را وادار به لمس کردن می کند.

حتی می توانید از بافت های قوی تر استفاده کنید تا کنتراست در فضا بیشتر احساس شود؛ شامل چرم، پارچه نخی، پشم، فلز، سنگ، شیشه، گیاهان و هر آنچه که می توانید ببینید.

بالشتک ها و کوسن ها بهترین نقطه برای شروع هستند، به ویژه اگر شما برای تغییر دکوراسیون با محدودیت هزینه مواجه هستید.

به سایر اکسسوری ها و اساس خانه دقت کنید تا به پالت طراحی تان یک متریال جدید اضافه کنید؛ حتی در مقیاس کوچک!

۴) روی مقداری چوب هم کار کنید

ما نمی توانیم بدون صحبت از چوب، از بافت صحبت کنیم. یکی از قوی ترین مواد برای وارد کردن حس صمیمیت و گرما به فضا چوب است.

راه های زیادی برای استفاده از چوب در فضا وجود دارد، که هرکدامشان می تواند فضا را دعوت کننده تر کند.

دیوار کوب ها، میزهای کنار مبلی، چهارپایه ها، قاب عکس ها، پایه ی کاناپه و مجسمه های کنده کاری شده تعدادی از گزینه های ممکن هستند.

۵) روکش مبلمان را ترکیبی انتخاب کنید

مطمئنا بسیاری از فروشندگان مبلمان شما را تشویق می کنند که همه ی ست مبلمان اتاق نشیمن تان را با روکش یکسان خریداری کنید، اما این به آن معنی نیست که شما باید این کار را انجام دهید. این حرکت در اتاق های انتظار و نشیمن رسمی باعث نظم و بلوغ فضا می شود.

اگر شما می خواهید اتاق نشیمن تان گرما و صمیمیت داشته باشد، روکش مبلمان اتاق را ترکیبی انتخاب کنید تا به طراحی تان شخصیت بدهد.

یکی از مطمئن ترین راه ها برای انجام این عمل، همنشینی صندلی هایی با روکش چرم و کاناپه های پارچه ای و یا برعکس می باشد. پس برای ایجاد تنوع در طراحی فضا، به صورت عمدی در متریال ها تضاد ایجاد می کنیم.

 

۶) پارچه های تاثیر گذار انتخاب کنید

هنگام انتخاب پارچه های رومبلی فقط راحتی آن مهم نیست، بلکه مقاومتش در طول زمان اهمیت دارد.

البته این امر به خانواده شما بستگی دارد؛ این که شما کودک خردسال دارید یا نه، اینکه آیا حیوان خانگی دارید یا نه و اینکه چقدر مرتب و یا نامرتب هستند.

در کل رنگ های میانه امن ترین گزینه می باشند؛ زیرا رنگ های خیلی روشن و خیلی تیره، لکه و گرد و غبار را به خوبی نشان می دهند.

روکش چرم بهترین انتخاب است، زیرا به راحتی تمیز می شود. البته اگر حیوان خانگی دارید سراغ چرم نروید؛ زیرا بیشتر از سایر روکش ها زخمی می شود و یا ترک بر می دارد.

چرم هایی که در بافتشان ترک دارند و یا پر نقش و نگار هستند بیشتر عمر می کنند.

پارچه لی و مخمل کبریتی دو روکشی هستند که می توانند در دراز مدت مقاوم باشند. به علاوه در مقایسه با روکش های پشمی و نخی معمولی و ساده که همیشه در مبل فروشی ها می بینید، حرکتی جدید به نظر می آیند.

 

۷) نقاط رنگی به کارتان اضافه کنید

در حالی که شما می توانید بدون رنگ های زنده یک فضای زیبا خلق کنید، اضافه کردن حتی ذره ای رنگ به فضای نشیمن می تواند در ایجاد فضایی دوستانه و آرامش بخش تاثیر زیادی داشته باشد.

اگر شک دارید به آبی نگاه کنید؛ این رنگی است که معمولا همه با آن موافق هستند، کاملا با المان های گرم مثل چرم و چوب کنتراست دارد، همچنین برای همنشینی با هر رنگی به اندازه کافی خنثی است.

 

۸) قالیچه ای با نقش و نگار به فضا اضافه کنید

برای اینکه اتاق نشیمن شما سرشار از انرژی بوده وکمترین نشانی از کهنه گی و کثیفی داشته  باشد، نقش( پترن ) می تواند به عنوان  یک ابزار بسیار قوی در طراحی مفید واقع شود.

یک قالیچه ای پر نقش و نگار روی وجه پنجم فضا( کف ) فوایدی دارد؛ هم جایی برای نشستن است و هم اتاق را پر از حس زندگی می کند.

حتی اگر کف اتاق موکت دارد، هیچ ایرادی ندارد که یک قالیچه هم  به آن اضافه کنید. اولین باری که چیزی روی آن بریزد و برای نظافت، آن را جمع کنید؛ از بودنش در آنجا خوشحال خواهید شد.

 

۹) از چارپایه ها و میزهای با قابلیت جابجایی استفاده کنید

میزهای سبک، چارپایه ها، پافی ها و حتی صندلی های کناری که می توانند راحت جابجا شوند، فضای نشیمن را منعطف می کنند. به شما و خانواده تان این امکان را می دهند که در طول روز پاهایتان را بالا بگذارید، مهمانان بیشتری دعوت کنید و با خیال راحت نوشیدنی میل کنید.

 

۱۰) به فاصله ها برای گفتگو دقت کنید

مهم نیست اتاق نشیمن چقدر بزرگ باشد، بمنظور گفتگوی دوستانه و صمیمی، قانونی برای ابعاد فضای نشستن وجود دارد. فاصله مناسب بین صندلی ها برای تسهیل در گفتگو چیزی در حدود ۸ فوت (۲٫۵ متر) می باشد. یعنی اگر شما تعدادی کاناپه و یا یک کاناپه و تعدادی صندلی دارید؛ قطر فضای نشستن باید ۸ فوت (۲٫۵ متر) باشد و یا از مرکز به اطراف ۴ فوت (۱٫۲متر) فاصله لازم است.

ممکن است که یک مبلمان ۱۲ نفره بزرگ برای یک مهمانی بی نظیر، خیلی عالی و زیبا باشد؛ ولی اگر شما به فکر یک نشیمن صمیمی هستید، بهتر است از تعداد کم تر و تکه های کوچک تر استفاده کنید تا بتوانید مبلمان را نزدیک تر بچینید.

 

۱۱) خیلی جدی نگیرید

یک اتاق نشیمن فضای عالی برای دورهمی های خیلی صمیمی و راحت است. ترکیب و مطابقت کوسن ها، استفاده از مبلمان فانتزی و غیره لازم است؛ درست مثل دیوار یک گالری هنری.

سعی برای داشتن بیشترین نظم بدان معنی است که هر چیزی خارج از نظم، خودش را نشان می دهد. درصورتی که قبول کردن کمی آشفتگی کنترل شده لازم است. زیرا در هر خانه ای گاها اسباب بازی هایی روی زمین و یا کوسن های نا منظم دیده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *